İstanbul Bilim Üniversitesi Öğrencilerine Seyahat Sağlığı Eğitimi

İstanbul Bilim Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin, VI. Dönem (Intern) Öğrencilerinin “Halk Sağlığı Stajı” programı kapsamında kurumumuzda eğitim alabilmek maksadıyla yaptığı resmi başvuru neticesinde Genel Müdürlüğümüzde kendileri için, önceki senelerde de olduğu gibi bir“Seyahat Sağlığı Eğitimi” gerçekleştirildi.

Eğitim öncesinde Genel Müdürümüz Dr. Osman Kan, öğrenciler ile makamında kurumumuz ve hizmetlerimiz hakkında kısa bir bilgilendirme sunduğu bir toplantı gerçekleştirdi. Daha sonra öğrencilerin Genel Müdürlük binası ile İstanbul Seyahat Sağlığı Merkezi hakkında bilgilendirilmesi sağlandı ve sonrasında kurumumuz ek binasında seyahat sağlığı eğitimine başlandı.

Genel Müdürlüğümüz Seyahat Sağlığı Birim Sorumlusu Dr. Cemal Ayazoğlu ile Uzm. Dr. Ergün Karahallı tarafından verilen eğitimde öğrencilere öncelikle kurumumuzun tarihi, genel faaliyet alanları, geçmişten bugüne halk sağlığı risklerine karşı uluslararası giriş noktalarında ve ülke içinde yürüttüğü uygulamalar ve aldığı önlemler, seyahat sağlığı hizmetlerimiz gibi birçok alanda bilgi verildi. Uluslararası seyahatlerin günümüzde çok yaygın olması sebebiyle önem kazanan seyahat sağlığı hizmetleri hakkında geleceğin doktorlarının mesleğin başındayken bilgi sahibi olmalarının hem kendileri için hem de toplumun bu konudaki bilincinin artırılması açısından çok önemli olduğu vurgusu yapıldı.

Seminer, seyahatlerde yaşanabilecek genel sağlık riskleri, seyahat aşılamaları ve sıtma profilaksisi konularında verilen bilgilerle tamamlandı. Ayrıca intern öğrenciler için seyahat sağlığı merkezimizde  uygulamalı seyahat sağlığı eğitimi planlandı.