COVID-19 TEDBİRLERİTÜRKİYE’YE GİRİŞ FORMU (ONLINE) UYGULAMASI

COVID-19 pandemisiyle mücadele kapsamında, yurtdışından ülkemize gelen yolculardan salgın hastalık açısından risk taşıyan yolculara (test sonucu pozitif çıkan yolcular ile bu yolcuların temaslılarına) seyahatleri sonrasında ülkemiz içerisinde ulaşılabilmesi açısından; yolcuların iletişim ve adres bilgilerinin elektronik ortamda alınmasına imkân sağlayan “Türkiye’ye Giriş Formu” geliştirilmiştir.

  • Yolculara ilişkin verilerin Bakanlığımız veri tabanına aktarılmasının yanı sıra “Türkiye’ye Giriş Formu” doldurulduğunda her yolcu için HES Kodu oluşturulacak ve yolcular bu kodu ülkemizdeki seyahatleri ve konaklamaları sırasında kullanabileceklerdir.
  • Bu kapsamda 15.03.2021 tarihinden itibaren yurtdışından havayolu ile ülkemize gelecek tüm yolcuların seyahatlerinden önceki 72 saat içerisinde https://register.health.gov.tr/ adresinden ‘’Türkiye’ye Giriş Formu’’nu doldurmaları gerekmektedir.
  • Söz konusu formun doldurulmasının ardından yolcu tarafından formun kâğıt çıktısı alınabileceği gibi mobil cihazlara (telefon, tablet vb.) indirilmesi de mümkün olacaktır.
  • Yolcuların formu doldurup doldurmadıkları, uçuşları öncesinde havayolu firmaları tarafından kontrol edilecek olup formu doldurmadığı anlaşılan yolcuların uçuş öncesinde formu doldurmaları sağlanacaktır.
  • Yurtdışı transfer/transit yolcular, uçuş ekibi ile 6 yaşından küçük yolcuların bu formu doldurmalarına gerek bulunmamaktadır.