COVID-19 TEDBİRLERİTÜRKİYE’YE GİRİŞ FORMU (ONLINE) UYGULAMASI

COVID-19 pandemisiyle mücadele kapsamında, yurtdışından ülkemize gelen yolculardan salgın hastalık açısından risk taşıyan yolculara (test sonucu pozitif çıkan yolcular ile bu yolcuların temaslılarına) seyahatleri sonrasında ülkemiz içerisinde ulaşılabilmesi açısından; yolcuların iletişim ve adres bilgilerinin elektronik ortamda alınmasına imkân sağlayan “Türkiye’ye Giriş Formu” geliştirilmiştir.

 • Yolculara ilişkin verilerin Bakanlığımız veri tabanına aktarılmasının yanı sıra “Türkiye’ye Giriş Formu” doldurulduğunda her yolcu için HES Kodu oluşturulacak ve yolcular bu kodu ülkemizdeki seyahatleri ve konaklamaları sırasında kullanabileceklerdir.
 • Bu kapsamda 15.03.2021 tarihinden itibaren yurtdışından havayolu ile ülkemize gelecek tüm yolcuların seyahatlerinden önceki 72 saat içerisinde https://register.health.gov.tr/ adresinden ‘’Türkiye’ye Giriş Formu’’nu doldurmaları gerekmektedir.
 • Söz konusu formun doldurulmasının ardından yolcu tarafından formun kâğıt çıktısı alınabileceği gibi mobil cihazlara (telefon, tablet vb.) indirilmesi de mümkün olacaktır.
 • Yolcuların formu doldurup doldurmadıkları, uçuşları öncesinde havayolu firmaları tarafından kontrol edilecek olup formu doldurmadığı anlaşılan yolcuların uçuş öncesinde formu doldurmaları sağlanacaktır.
 • Yurtdışı transfer/transit yolcular, uçuş ekibi ile 6 yaşından küçük yolcuların bu formu doldurmalarına gerek bulunmamaktadır.

İNGİLTERE, DANİMARKA, BREZİLYA VE G.AFRİKA'DAN GELEN KİŞİLERE UYGULAMALAR

COVID-19 pandemisi ile mücadele sürecinde, İngiltere, Güney Afrika Cumhuriyeti ve Brezilya kaynaklı mutasyona uğramış olan SARS-CoV-2 virüsünün ülkemizde yayılımının önlenmesi amacıyla; yurtdışından gelen kişilerden son 10 gün içerisinde İngiltere, Güney Afrika Cumhuriyeti, Danimarka veya Brezilya’da bulunduğu anlaşılanlara yönelik karantina uygulaması bulunmakta olup uygulama esasları aşağıdaki gibidir.

 • İngiltere, Danimarka, Güney Afrika Cumhuriyeti ve Brezilya uçuşları durdurulmuştur (tahliye uçuşları, özel jet uçuşları vb. dahil).
 • Ayrıca son 10 gün içerisinde İngiltere, Güney Afrika Cumhuriyeti, Danimarka ile Brezilya’da bulunan ve kara, hava, deniz yolu ile Türkiye’ye gelen kişiler girişlerinden önceki son yetmiş iki (72) saat içerisinde yapılmış negatif sonuçlu PCR test raporunu ibraz etmeleri sonrası ülkeye alınmaktadırlar.
 • Bu kişilerden son 10 gün içerisinde İngiltere veya Danimarka’da bulunduğu anlaşılanlar Türkiye’ye girişlerini takiben belirttikleri ikamet adresinde 10 gün karantina altına alınmaktadır. Karantina sürelerinin 7. gününde PCR testlerinin yapılarak test sonuçları negatif çıkanların 7. günün sonunda karantinası sona erdirilmekte, PCR testi yapılmayanların karantinaları 10 güne tamamlanmaktadır. PCR testleri pozitif çıkanların tedavileri ise Sağlık Bakanlığı COVID19 rehberi doğrultusunda yapılmaktadır.
 • Bu kişilerden son 10 gün içerisinde Güney Afrika Cumhuriyeti veya Brezilya’da bulunduğu anlaşılanlar ise Valiliklerce belirlenen mekânlarda 14 gün karantina altına alınmaktadırlar. Karantina sürelerinin 10. gününde PCR testleri yapılarak test sonuçları negatif çıkanların 10. günün sonunda karantinası sona erdirilmekte, PCR testi yapılmayanların karantina süreleri 14 güne tamamlanmaktadır. PCR testleri pozitif çıkanların tedavileri ise Sağlık Bakanlığı COVID-19 Rehberi doğrultusunda yapılmaktadır.

YURTDIŞINDAN GELEN KİŞİLERDEN PCR TESTİ SONUCU İSTENMESİ UYGULAMASI

Dünyayı tehdit etmeye devam eden COVID-19 pandemisinin ülkemizdeki kontrolüne yönelik çalışmalar Bakanlığımız tarafından paydaş kurum ve kuruluşlar ile koordinasyon içerisinde yürütülmektedir. Ülkemizdeki vaka sayılarının kontrolünü sağlamak amacıyla yurtdışından gelen tüm kişilerden Ülkemize girişleri esnasında, negatif sonuçlu COVID-19 PCR testi raporu istenmesi uygulaması bulunmakta olup uygulama esasları aşağıdaki gibidir.

 • 30.12.2020 tarihinden itibaren yurtdışından kara, hava ve deniz yolu ile Türkiye’ye giriş yapacak kişilerin ülkeye girişlerinden önceki son yetmiş iki (72) saat içerisinde yapılmış Negatif sonuçlu SARS-CoV-2 PCR test raporlarını ibraz etmeleri gerekmektedir.
 • Negatif PCR testi olmayan kişiler Türkiye'ye gelirken uçağa bindirilmemektedir.
 • Buna rağmen hudut kapısından giriş esnasında negatif PCR testini resmi otoritelere ibraz etmeyen kişiler konaklayacaklarını beyan ettikleri adreslerde (ev, otel vb.) karantinaya alınmakta, konaklayacak yeri olmadığını belirtenler ise İl Sağlık Müdürlüklerince belirlenecek mekânlarda karantina altına alınmaktadırlar.
 • Karantina sürelerinin 7. gününde PCR testleri yapılarak test sonuçları negatif çıkanların karantinası 7. günün bitiminde sona erdirilmekte ve PCR testleri pozitif çıkanların tedavileri ise Sağlık Bakanlığı COVID-19 rehberi doğrultusunda yapılmaktadır.
Son Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2021 Pazartesi