İstanbul Bilim Üniversitesi Öğrencilerine Seyahat Sağlığı Eğitimi

İstanbul Bilim Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin, VI. Dönem (Intern) Öğrencilerinin “Halk Sağlığı Stajı” programı kapsamında kurumumuzda eğitim alabilmeleri maksadıyla yaptığı resmi başvuru neticesinde Genel Müdürlüğümüzce  kendileri için, önceki senelerde de olduğu gibi “Seyahat Sağlığı Eğitimi” gerçekleştirildi.

Genel Müdürlüğümüz, Seyahat Sağlığı ve Uluslararası Nakil Vasıtası Çalışanları Sağlık İşlemleri Birimleri Sorumlusu Dr. Cemal Ayazoğlu, Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Ergün Karahallı ve Erken Uyarı  ve Avrupa Birliği Birimleri Sorumlusu Dr. Nurcihan Yıldırım Başkent  tarafından verilen eğitimde öğrencilere öncelikle kurumumuzun tarihi, genel faaliyet alanları, geçmişten bugüne halk sağlığı risklerine karşı uluslararası giriş noktalarında ve ülke içinde yürütülen uygulamalar ve alınan önlemler, güvenli seyahat ve seyahat sağlığı hizmetlerimiz gibi birçok alanda bilgi verildi. Eğitim, seyahatlerde yaşanabilecek genel sağlık riskleri, seyahat aşılamaları, danışmanlık hizmetleri ve sıtma profilaksisi konularında verilen bilgilerle tamamlandı.

Uluslararası seyahatlerin günümüzde çok yaygın olması sebebiyle önem kazanan seyahat sağlığı hizmetleri hakkında geleceğin doktorlarının mesleğin başındayken bilgi sahibi olmalarının hem kendileri için hem de toplumun bu konudaki bilincinin artırılması açısından çok önemli olduğu vurgusu yapıldı.