DENİZDE ÇALIŞAN SAĞLIK PERSONELİMİZİN EĞİTİMİ

İş sağlığı ve güvenliği kapsamında; Genel Müdürlüğümüzün denizde çalışan sağlık personeli ile deniz araçlarında hasta müdahalesi ve tahliyesi yapan 112 acil yardım personelinin, deniz koşulları/araçlarında daha güvenli sağlık hizmeti ve sağlık denetimi yapmaları, acil durumlara hazırlıklı olmalarını sağlamak amacıyla eğitim modülü oluşturulmuştur. Genel Müdür Yardımcımız Dr. Doğan DEMİREL başkanlığında Acil Sağlık Hizmetler Genel Müdürlüğü ve Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü temsilcisinin katılımı ile eğitim ihtiyaç analizi, eğitimi planlaması yapılmıştır.

Toplantı sonrası Deniz Kuvvetleri Komutanlığı-Karamürselbey Eğitim Merkezi Komutanlığı-Güverte Sınıf Okulları Komutanlığı aracılığı ile covid-19 tedbirleri alınarak (pcr testi....) gerçekleştirilen eğitim modülünün içeriği:

 1. 1. Geminin fiziksel bölümleri ve yapı elemanları açısından incelenmesi
 2. 2. Gemi iniş ve çıkışlarında alınacak güvenlik önlemleri (gemi limanda iken ve gemi demirde iken giriş çıkış)
 3. 3. Gemi üzerinde güvenlik
 4. 4. Kaygan güvertede düşme kazalarına karşı alınacak tedbirler
 5. 5. Kapalı alanda güvenlik
 6. 6. Kaçış yolları ve dahili haberleşme
 7. 7. Acil durum sinyalleri ve duyulması sonrası yapılması gerekenler
 8. 8. Gemide acil durum toplanma yerleri
 9. 9. Acil durumlarda (çatışma, karaya oturma, yangın, denize adam düşmesi, su alma, batma, tehlikeli yüklerin istenmeyen reaksiyonu vb.) yapılması gerekenler ve gemiyi terk etme
 10. 10. Denize güvenli atlama ve denizde kalma eğitimi
 11. 11. Can kurtarma araçları ve kişisel koruyucu donanımların tanıtımı ve kullanılmasının gösterilmesi
 12. 12. Gemilerin ve liman tesislerinin güvenliğine yönelik ISPS Kod uygulaması ( Uluslararası Gemi ve Liman Tesisi Güvenlik Kodu/İnternational Ship and PortFacility Security Code nedir? Denetmenler buna uymak için ne yapmalıdır?) olan eğitim, Karamürselbey Eğitim Merkezi Komutanlığında teorik ve uygulamalı olarak yürütülmektedir.

Katılımcılar eğitimin; gerek eğitmenlerin başarısı, gerek eğitimin etkinlik ve verimliliği açısından çok yararlı olduğu yönünde geri bildirimde bulunmuştur.